Velikonoční tvoření a dekorace 2. díl – návod na výrobu

Velikonoční zajíček, nese kopu vajíček a oranžových mrkviček.
Chtěli byste koledníkům darovat kromě vajíček i něco originálního? Vyrobte jim třeba mrkvičky z lamelek. Postup výroby naleznete ve videu s Katkou. Dozvíte se v něm také, jak vyrobit velikonoční dekoraci na dveře a dozdobit jí ubrouskovou technikou. Níže v článku jsme pro vás připravili zajímavé tipy na Velikonoce, třeba přípravu osení nebo dozdobení kraslic pomocí vosku.

 

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ VELIKONOČNÍCH OZDOB


Na domeček budete potřebovat 23 lamelek ½ délky (12,8 cm). Tyto spojíte pomocí disperzního lepidla, např. Herkules. Lepidlo dále použijete i k přilepení ubrousku. Jelikož se jedná o ubrouskovou techniku, kdy je zapotřebí lepidla, které po zaschnutí zprůhlední, použijte právě disperzní lepidlo. Dále si nachystejte vrtačku k provrtání otvorů na destičce i samostatné lamelce. K přichycení této samostatné lamelky k destičce použijete slabé drátky. K dozdobení domečku pak použijete ubrousek s velikonoční tématikou.
K výrobě mrkvičky si nachystejte 3 oranžové lamelky (o délce 25 cm). Ke slepení lamelek a fixaci bavlnky použijete Herkules, stejně jako při výrobě domečku. Nať vyrobíte z bavlnky dozdobené mašlí. Na lamelky dokreslíme fixou oči, ústa a nos.
Lamelky po dobu schnutí bude třeba fixovat svorkami

NÁVOD KROK ZA KROKEM

DOMEČEK JAKO DEKORACE NA DVEŘE


Ozdobte si vchodové dveře vždy podle ročního období a aktuálních svátků. Z lamelek poloviční délky (které prodáváme už nakrácené, abychom vám usnadnili práci) vyrobíte jednoduše domeček. Postačí zakoupit ubrousek s velikonoční tématikou, který na domeček nanesete pomocí ubrouskové techniky. Jedná se o velmi jednoduchý postup, pojďme si ho vysvětlit.
Připravte si disperzní lepidlo a štětec. Z ubrousku vystřihněte obrázek požadovaného rozměru, tak, aby odpovídal rozměrům destičky, na kterou budeme ubrousek lepit.
Oddělte vrchní vrstvu s obrázkem od ostatních vrstev, používá se jen vrstva s motivem. Na destičku naneste štětcem disperzní lepidlo, např. Herkules. Ubrousek s motivem položme na nanesené lepidlo. Stejně tak naneseme štětcem lepidlo i na obrázek. Roztíráme ho opatrně směrem ven z obrázku, aby se neroztrhl. Posečkáme do úplného zaschnutí lepidla. Jelikož se používá disperzní lepidlo, zprůhlední a po lepidle nebude ani stopa. Pokud bychom nanesli mnoho lepidla, může se obrázek rozmáčet. Netlačte na štětec velkou silou, abyste papír neroztrhli. Na spodní lamelku, která se k domečku přichytí pomocí drátku, se dopíše požadovaný text.

KDE DÁLE POUŽÍT UBROUSKOVOU TECHNIKU


Ubrouskovou technikou můžete ozdobit jakýkoli výrobek z lamelek.
Stejně jako domeček na dveře můžete dozdobit i stojan na nože. Na krabičce na kapesníky pak zase vynikne ubrousek s romantickou květinovou tématikou. K výrobě krabičky můžete použít i přírodní lamelky nebo stylové bílé lamelky.

VELIKONOČNÍ ZVYKY A ZDOBENÍ


Snad každý z nás na Velikonoce drží nějaké zvyky. Pravděpodobně se bude jednat o barvení velikonočních vajíček, pečení mazanců, pletení pomlázek. Pěstujete například velikonoční osení. Pokud chceme, aby se domácnost na Velikonoce zazelenala, musí se osení zasadit koncem března. Samozřejmě záleží na druhu osení. U ječmenu jarního postačí pouhých 10 dnů (od osevu po vzklíčení do vhodné výšky). Jak můžete vyrobit velikonoční dekoraci za pár korun se dočtete v tomto článku
Víte, že mazance jsou symbolem slunce? Jedná se o pečivo připravované na Bílou sobotu a podávané na Boží hod velikonoční. Můžete ho naservírovat na vlastnoručně vyrobeném tácu z lamelek. Mazanec si vychutnáváme holý nebo s máslem a marmeládou, protože se jedná o sladké pečivo. V minulosti však mazanec nebyl vůbec sladký.
Na Velikonoční pondělí chlapci zase vyrážejí na koledu, chodí dům od domu a šlehají děvčata, aby byla zdravá, pilná a veselá po celý následující rok. Za odměnu je děvčata obdarovávají barevnými vajíčky. Kraj od kraje se jejich zdobení liší, což je dáno tradicemi daného kraje. Nás zaujalo zdobení kraslic pomocí vosku, jakož postup vysvětluje ve videu paní Balážová. 


Ať u s mazance nebo bez něj, přejeme vám pohodové prožití velikonočních svátků.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

NAŠE TIPY