Stolní desková hra se slovy – návod na výrobu

 scrabble-uvodni

Jste příznivci deskových her? Máte v oblibě luštění křížovek a podobné hraní se slovy? Nebo si jakýmkoli způsobem trénujete svou paměť? Možná jsou vám vlastní všechny výše zmiňované body.

OBNOVTE A ROZŠIŘTE SI SLOVNÍ ZÁSOBU

V této hře, kterou máte možnost vyrobit si ze sortimentu z Metr.cz, slova nebudete hádat, jak je tomu u křížovek, ale budete slova vymýšlet. V podstatě se vžijete do role autorů křížovek. Z písmen budete skládat slova a sbírat body. Hra se skvěle hodí pro dospělé, ale i děti školou povinné, které tak rozšiřují svou slovní zásobu. Výrobu vám ukáže Katka ve videu.

HRA NA CESTY

Chystáte se na výlet s přáteli, třeba k vodě? Potom se vám může hodit hra na cesty. Díky skládací herní desce, do které uschováte všechna písmena, je hra přenosná. 

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ

Hra se skládá z herní desky a 100 písmen.


HERNÍ DESKA


2 ks překližky formátu A4 zkrátíte o 3 cm na delší straně. 4 pokrácené (18 cm) a 4 celé hranoly (25,8 cm) nalepíte po obvodu překližky. Z vnitřní strany přilepíte plátýnko např. Herkulesem, k jehož aplikace použijte větší štětec. Až látka zaschne, stačí ji obstřihnout a zatavit. Přes látku nalepíme stužku, která poslouží k zavírání krabičky. Konce můžete ozdobit čtverečky s nakreslenými písmeny.
Na krabičku nakreslete z vnější strany herní plochu centropenem a lihovým fixem. Kostičky vybarvěte obyčejným barevným fixem. Výsledná herní plocha připomíná nevyluštěnou křížovku.

 Scarabble-herni-plocha

PÍSMENA

Ze 7 lamelek klasické délky (25,8 cm) nařežete 100 ks čtverečků na písmena, které popíšete lihovou fixou.

Scarabble-pismena

 

NÁVOD KROK ZA KROKEM

 Scarabble-navod1

JASNÁ MYSL = TRÉNOVÁNÍ MOZKU PO TŘICÍTCE

Učení a trénování paměti jsou 2 možné způsoby zvyšující produkci nových neuronů, tedy obnovování mozkových buněk. Mozek lze trénovat jako svaly. Jestli vám je více jak 30 let, kdy začínají buňky odumírat, je to docela zásadní informace. Pokud se tvorba nových mozkových buněk pozastaví, začíná se dostavovat mimo jiné i deprese. A proto, aby byla vaše mysl stále fit, nezanedbávejte také pravidelný pohyb, dostačující spánek, příjem omega-3 mastných kyselin, vitamínu P.

TIP OD METR.CZ

  • Vyrobte si stolní hru se slovy, kterou lze použít jako nápaditý dárek. Budete tak originální s vlastnoručně vyrobenou hrou. Za pomocí lamelek si vyrobte stojánky na písmena, aby vám protihráči neviděli pod ruce.
  • Překližky můžete použít také k výrobě šachovnice. 

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

 

NAŠE TIPY