Inspirace pro tvoření s dětmi: pletený box z lamelek

Každý rodič jistě potvrdí, že tipů na kreativní tvoření s dětmi nikdy není dost. Co takhle tentokrát udělat pletený box z dřevěných lamelek, do kterého můžete uložit cokoliv, co vás zrovna napadne? Přinášíme návod, jak si ho snadno vyrobíte doma, i když nejste zkušení kutilové. A zapojení dětí je více než vítané! Doporučujeme také využít tento video-návod, ve kterém Vám Káťa vyrobí box před kamerou.

PRÁCE S LAMELKAMI DĚTI ROZVÍJÍ

Lamelky jsou tenké dřevěné špachtle, které k sobě můžete skládat, lepit, a vytvářet tak praktické doplňky do domácnosti. Je to velmi vhodná volnočasová aktivita pro děti, které s vaší asistencí dokážou vytvořit velké věci. Práce s lamelkami je přitom snadná jako vyrábění z papíru. Děti při ní nemusí zacházet s ostrými nástroji, u kterých by hrozilo riziko poranění. Vy tak můžete být klidnější a dítě nechat tvořit víc samostatně. Při této činnosti bude nejen rozvíjet jemnou motoriku, ale i zvyšovat své tvůrčí sebevědomí.

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ PLETENÉHO BOXU?

K vytvoření pleteného boxu potřebujete jen 3 věci: bukové lamelky, lepidlo a svorky. Nejvhodnější je v tomto případě tekuté disperzní lepidlo, které lamelky spolehlivě udrží u sebe. Nanášejte ho štětcem nebo aplikátorem v tenčí vrstvě, aby se při zatlačení nedostaly zbytky lepidla přes okraj. K zafixování čerstvě slepených spojů použijte naše svorky z e-shopu a teprve po zaschnutí pokračujte dalšími kroky dle návodu níže.

 

JAK MŮŽETE BOX VYUŽÍT?

 • Krabice na hračky, lego či jiné drobné předměty,
 • úložný box na doplňky do vaší šatny,
 • prostor pro uložení časopisů do obývacího pokoje,
 • úložný díl do police (lze jich naskládat více vedle sebe),
 • krabice na kosmetické přípravky do koupelny (musíte ji ale umístit na suché místo),
 • členicí prvek do vaší knihovny (boxy vyskládané vedle sebe a dnem ke zdi),
 • skladování vánočních ozdob nebo sezónní výzdoby.

NÁVOD KROK ZA KROKEM

ZÁVĚREČNÉ ZDOBENÍ

Hotový box je krásný i ve své jednoduché přírodní podobě, ale děti jistě uvítají možnost ho dozdobit podle vlastní fantazie. Dovnitř boxu můžete vložit látkovou výstelku s ohrnutými okraji ven, kterou lze jednoduše ušít. Box můžete nabarvit, nalakovat, ozdobit nejrůznějšími dekoracemi, samolepkami nebo kolem něj uvázat mašli atd.

Pletený box ovšem není jediná věc, kterou z lamelek vykouzlíte. Pokud se vám práce s nimi zalíbí, můžete si opravdu vyhrát. Jednoduše z nich vyrobíte třeba domeček pro ptáčky, organizér na výtvarné potřeby a další originální kousky.

5 DŮVODŮ, PROČ SI ZAMILUJETE VYRÁBĚNÍ Z LAMELEK

 1. Máte tisíc možností. Lamelky můžete snadno upravit na požadovanou velikost a vyrobit si tak doplněk na míru, který byste v obchodě jen těžko sháněli.
 2. Je to jednoduché. Zvládne to opravdu každý, včetně dětí. Na některé výrobky nepotřebujete vůbec žádné nástroje, u jiných si vystačíte s běžným domácím náčiním.
 3. Skvěle se odreagujete. Ruční práce jsou perfektním prostředkem k relaxaci, jejímž výsledkem je navíc krásná věc, ze které se budete ještě dlouho těšit.
 4. Výrobky z lamelek jsou ekologické. Žádný plast, žádný dovoz produktu přes půlku planety.
 5. Zapadnou do každého interiéru. Výrobky ze dřeva se dobře uplatní v každé domácnosti a hodí se téměř k jakémukoli stylu interiéru. Navíc nabízí prostor pro vaši kreativitu, můžete je barvit a zdobit přesně podle vašich představ.

POUŽITÉ PRODUKTY