10 nejčastějších chyb při tvoření z lamelek, děláte je také?

Pohráváte si s myšlenkou, že začnete tvořit z lamelek? Není se vůbec čeho obávat. Přesto vám může pomoci pár tipů, na co si dát při tvoření pozor a čeho se vyvarovat.

10 TIPŮ, DÍKY KTERÝM POJEDETE PŘI TVOŘENÍ Z LAMELEK NA PLNÝ PLYN

Vyvarujte se chyb při tvoření s lamelkami. Katka, která z lamelek tvoří již řadu let, pro vás připravila lamelkovou kuchařku. Po jejím přečtení vám bude jasné:

  • jaká používat lepidla
  • kdy použít tavnou pistoli
  • jak pracovat s rohy atd.

Pokud se budete držet těchto pár rad, bude tvoření jen a jen pohodovou záležitostí.


1) Předem si rozmyslete, kde bude výrobek umístěn. Pokud se jedná o dekoraci do bytu, postačí vám lepidlo do interiéru, z řady D2, například Herkules. Je jen na vás, zda vám bude vyhovovat práce s lepidlem s aplikátorem nebo budete nanášet lepidlo štětcem. Do vlhkých prostor jako je koupelna používejte lepidla z řady D3, např. M GRIP. Do exteriéru použijte raději lepidlo z řady D4,Titebond.

2) Tavnou pistolí lamelky raději nelepte. Takto slepené plochy se snadno rozlepí a po přilepení vzniká mezi lamelkami mezera. Co se týká dekorace, zde určitě doporučujeme tavnou pistoli použít. Často je vhodnější, jak lepidlo. Například dekorace vystouplých tvarů krásně usadíte do zasychajícího tavného lepidla. Zato klasické lepidlo by vůbec dekoraci nepřidrželo. Nebo pokud chcete lepit lamelky pod úhlem a potřebujete, aby vám v požadovaném úhlu rychle zaschly, též se hodí tavná pistole. Stejně těk můžete použít tavná lepidla i na dozdobení. 


3) Schnutí disperzního lepidla Herkules trvá cca 10 min. Aby se lamelky fixovaly a nedošlo k jejich posunu při práci, fixujte je malými svorkami, velkými svorkami nebo výrobek zatižte.

4) S disperzním lepidlem se pracuje dobře, ať už použijete aplikátor nebo nanášíte lepidlo štětečkem. Práce se štětcem je však přesnější a hodí se hlavně pro děti. Následně je možné štětec propláchnout jen vodou a mýdlem. Pokud vám štětec zatvrdne, namočte ho přes noc do vody. U práce s aplikátorem hrozí, že z tuby vytlačíte větší, než požadované množství a lepidlo pak přetéká. Mějte vždy po ruce papírové kapesníčky, kterými setřete tyto přetékající zbytky lepidla.


5) Aby se zajistilo přesné přilepení jedné lamelky přes druhou (v případě, kdy jeden konec není k ničemu přilepován), vypodložíme si tento konec (viz. foto s červenou lamelkou), abychom vyvýšili lamelku o stejný rozměr a zaschla nám hezky v rovině.

6) Při lepení rohů buďte obezřetní. Nechte rohy zaschnout 5-10 minut, aby nedošlo k nechtěnému posunu při manipulaci. Pro úplné zaschnutí nechte výrobek stát minimálně půl hodiny, ideálně celou hodinu.


7) V případě, že bude výrobek vystaven v exteriéru, např. ptačí budka, ošetřete ho například lněným olejem nebo lakem.

8) V Metr.cz nabízíme lamelky prvotřídní kvality, například v tomto výhodném balení. Při slepování souvislé plochy, například dna bedýnky, na sebe ale musí lamelky 100% navazovat. Proto si nejdříve lamelky vedle sebe vyskládejte ,,nanečisto” aby na sebe každá hezky navazovala a neměli jste ve dnu mezery.

9) Pokud pracujete s různými délkami lamelek, je vhodné napsat si na ně rozměry tužkou. Přikládáme odkaz na video s názornou ukázkou.

10) U výrobků typu bedýnka proplétejte lamelky dokola. Tak, aby se o sebe nezadrhly. Lamelky musí být v rovině. Poslední, vrchní, vrstvu fixujte raději lepidlem, aby se výrobek nerozpadl.

 

TIP NA ZÁVĚR


A) Lamelky skladujte na suchém místě a naležato, tak, aby nedošlo k jejich zkroucení.
B) Pokud budete potřebovat zkroutit lamelky, např. na výrobu sáněk, stačí je nechat přes noc namočené a zatížené ve vodě. Následně je ohněte do požadovaného tvaru fixujte mezi žebra radiátoru. Popis naleznete v tomto článku.
C) Mnoho z vás řeší, čím krátit lamelky. Odpovědi naleznete v našem článku.

Snad vám naše rady pomohly. Když budete sledovat videa s Káťou (jsou součástí všech našich článků na blogu), nikdy neuděláte chybu. Káťa vám zde krok po kroku poradí a ukáže, jak na to.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

NAŠE TIPY