Na přesnosti řezu záleží aneb proč vsadit na japonské pilky

Stejně jako Češi, jsou Japonci národ vynalézavý a práci si snaží usnadnit. Japonci přišli s jiným řešením řezu.
Byl to právě japonský kovář Katsuj Miyawaki, který v roce 1919 ukul první pilku Silky. Od této doby uplynulo už spoustu let a pilky si prošly značným vývojem. Japonci neusínají na vavřínech a stále přicházejí s různými vylepšeními. Díky nim se řadí japonské pilky mezi šampióny.

Obliba pilek se těší velkému zájmu po celém světě, a to u celého spektra uživatelů. Slouží běžných hobby zahrádkářům, sadařům, zahradním architektům, tesařům, truhlářům, až po les a outdoorové aktivity. Může za to několik faktorů.

SKRYTÁ TAJEMSTVÍ PILEK SILKY

Možná si říkáte, v čem může být japonská pila tak jiná.
Jeden z hlavních faktrorů její výjimečnosti je v tom, že převážná většina je SKLÁDACÍ. A to od kapesních verzí, až po ty největší, které mají v rozlořené poloze přes 2 metry. Nejedná se jen o to, že je pila ve složeném stavu bezpečná. Při jejím rozkladu se dají nastavit dokonce 2 polohy pro různá řezání.

K tomu, abyste pořezali větev na špalky, už nemusíte být Arnold Schwarzenegger. Japonské pilky fungují na jiném principu. Tím, že se táhnou k sobě, NEMUSÍTE VYNAKLÁDAT TOLIK SÍLY a řezání vám půjde s lehkostí. Což je z dalších faktrorů, proč je tak odlišná.

List pily je vyroben z nejkvalitnější vysoce uhlíkové oceli, čímž je zaručena dlouhá životnost.

Gumová rukojeť GOM zajistí vynikající úchop, absoruje vybrace. Skvěle se drží ve vlhku i chladu a to i v rukavicích.

OZUBENÍ PROTI “EVROPSKÝM PRAVIDLŮM”

Budete se možná divit, ale práce s těmito pilkami vás bude opravdu bavit. S jejich pomocí dokážete provést precizní řez.
Evropské pily mají zuby většinou směrem dopředu, řežeme tedy směrem od nás, tím pádem se lehce vlní a řez nemusí být tak přesný. Japonské pily mají zuby obráceně, směrem k nám. Řez vedený pouze pilkou nebyl ještě nikdy tak přesný.

 

OBECNÉ SE DAJÍ PILY ROZDĚLIT DLE OZUBENÍ NA 3 TYPY


- Velké zuby (4-8 zubů na 30mm) se hodí pro čerstvé dřevo – tedy kácení a prořez stromů.
- Střední zuby (10 zubů na 30 mm) jsou vhodné pro mrtvé i čerstvé dřevo. Pokud tedy potřebujete pořídit domů nějakou univerzální pilku, doporučujeme právě tuto s 10 zuby.
- Extra jemné zuby (26 nebo 32 zubů) jsou speciálně navrženy pro dřevoobráběče, výrobce nábytku nebo výrobce nástrojů.

 

1 PILA S 2 TYPY ŘEZŮ


Hlavně tesaři a truhláři ocení precizně provedený řez napříč, ale i podél vláken, který vám umožní pila RYOBA. Znáte snad jinou tak všestrannou pilu?
Díky trapézovému ozubení docílíte jemného řezu napříč vláknům.
Trojúhelníkové ozubení je naopak vhodné pro dlouhé řezy.
Zuby na pilce nejsou po celé délce stejné. U rukojeti se zuby postupně zjemňují. Při tahu směrem k sobě je zapotřebí menší síly.

ŽENY V KORUNÁCH STROMŮ


Pokud uvidíte na stromu zavěšenou prořezávačku stromů, s největší pravděpodobností bude používat právě japonské pilky. Lehkost řezu je pro tyto pilky typická a pro vaši paní domu může být velkou pomocnicí.
Manipulace s pilkami SILKY je snadná, nemusí se vynakládat tolik síly, takže se jedná o vhodný nástroj i pro ženy. Co asi přinese Ježíšek k Vánocům?

ŠIROKÝ SORTIMENT PILEK, ZE KTERÉHO SI VYBERE KAŽDÝ:

SKLÁDACÍ

OLIVOVÝ OLEJ NEJEN DO SALÁTU


I když se uhlíková čepel téměř nezanáší, je někdy třeba očistit jí od pryskyřice. Tuto snadno očistíte olivovým olejem. Agresivnější látky by totiž mohly porušit gumovou rukojeť.

 

MANIPULACE S PILKAMI


Pilku tahejte k sobě a lehce od sebe. Nikdy na pilku netlačte, není to potřeba.
Jak říkával dědeček: nechte pilu pracovat. Budete se cítit méně unavení a prodlouží jí prodloužíte životnost.

 

VIDEO


Názornou ukázku můžete shlédnout na facebooku Silky.

Video s řezáním VĚTŠÍCH a MENŠÍCH větví3 NETRADIČNÍ MÍSTA, KAM PILKU PŘIDĚLAT


Většina pil je skládacích, takže je můžete strčit bezpečně do kapsy. Můžete je bez obav nosit připevněné na batohu, ke kolu, či u nohy.

Nenechte se omezovat kabely a hlukem, tyto pilky žádnou energii nepotřebují. Elektrická, ani motorová pila není potřeba.

To, že je pila víceúčelová, můžete ověřit i při slavnostních událostech. 

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

 

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY