DIY dekorace ze dřeva, které dodají vašemu domovu šmrnc

Dřevěné doplňky dělají domov útulnějším, ať už mají praktické využití, nebo se jedná jen o dekorace. A když si je vyrobíte sami, přináší radost dvojnásobnou. Nemusíte být žádný velký kutil ani mít truhlářské zkušenosti, s pár užitečnými tipy a dobrým vybavením vám práce půjde od ruky a výsledek bude stát za to.

MATERIÁL JE VŠUDE KOLEM NÁS

Prvním předpokladem je mít dřevo. Není třeba hned běžet do hobbymarketu nebo na pilu, vyrazte spíše na procházku do lesa. Dají se tam najít lecjaké poklady, zvláště po kácení stromů. Nebo se poptejte známých, kteří rekonstruovali dům, popřípadě zapátrejte u prarodičů na půdě či v kůlně. Použít se totiž dá dřevo jakýchkoliv rozměrů a tvarů.

 

ZAČÍNÁME EFEKTNÍM RÁMEM

Na začátek něco opravdu jednoduchého a okouzlujícího.

Rám na zrcadlo, obraz či fotografii vyrobíte slepením nalezených kousků dřeva. Nasbírejte si větvičky a malá dřívka, nechte je dobře vyschnout a poté je vhodným přípravkem slepte k sobě. Dozdobit je můžete mušlemi, jako na obrázku, nebo použít sušené květiny, jutové doplňky nebo přestříkat lakem se třpytkami. Záleží jen na vaší fantazii a vkusu. 

 

VĚŠÁK NA ZEĎ, KTERÝ LAHODÍ OKU

Pokračujeme také jednoduchým, ale praktickým výrobkem.

Základem je kus prkna, které si zkrátíte na požadovanou délku. Dřevo dobře očistěte brusným papírem a ošetřete správným prostředkem. Věšák sice nebude vystaven povětrnostním vlivům, ale ošetřené dřevo se vám bude lépe udržovat. Poté z jedné strany přivrtejte háčky a z druhé úchyty na zeď, popřípadě uchycení řešte provrtáním skrz plochu věšáku.

Pro zkrácení trámu skvěle poslouží ruční japonská pila Silky F180, jejíž jedna poloha listu je určena přímo na řezání trámů a prken. Vy ji ještě nemáte? To je škoda, protože s tímhle šikovným pomocníkem strčíte do kapsy kdejakého zkušenějšího kutila. A po práci strčíte do kapsy i samotnou pilu, je totiž skládací.

 

NEVŠEDNÍ POLIČKY DODAJÍ INTERIÉRU JISKRU

Další poměrně snadná a zároveň velmi elegantní záležitost.

DIY DEKORACE ZE DŘEVA, KTERÉ DODAJÍ VAŠEMU DOMOVU ŠMRNC
 

Opět začněte seříznutím vhodných prken a pokračujte jejich očištěním a ošetřením. Poté provrtejte otvory, kterými ve finále protáhnete jutové lano (nebo jiný provaz). 

U tohoto výrobku je nejdůležitější přesné měření, aby vám jednotlivá patra nešla „šejdrem”. Doporučujeme použít skládací metr typu Block, protože s jeho pomocí můžete změřit a narýsovat i úhly, což se vám v tomto případě bude hodit.

 

RUSTIKÁLNÍ STOLEK JAKO OD TRUHLÁŘE

Dostáváme se ke krásnému, praktickému, ale těžšímu prvku interiéru. Ani ne tak ve smyslu výroby, ale spíše s ohledem na potřebné vybavení.

Konferenční stolek zhotovíte ve třech krocích.

  1. Seříznete trámy  na požadovanou délku.
  2. Jednotlivé kusy očistíte a ošetříte.
  3. Opatříte je vrchní deskou ze skla, dřeva či jiného materiálu.

Nejtěžší zde bude krok 1, kdy budete potřebovat opravdu kvalitní pilu pro snadné a rovné řezání silnějších kusů. Na to se nejvíce hodí pokosové pily, u kterých si můžete nastavit úhel, šířku i hloubku řezu. Také jsou opatřeny nastavitelnými rychloupínacími svěrkami pro skutečně precizní práci. Truhláři se bez pokosové pily neobejdou a vy, až se zamilujete do vlastnoručně vyráběných dřevěných doplňků, také ne.

Mimochodem, co se kroku 3 týká, zajímavou variantou je zhotovit vrchní desku ze starých dveří, o čemž jsme se již zmiňovali v minulém článku o DIY zahradním nábytku.

 

CELÝ POKOJ ZE DŘEVA V DUCHU DIY (DO IT YOURSELF - UDĚLEJ SI SÁM)

Vůbec to není tak obtížné, jak to zní. V podstatě stačí k sobě stlouci pár prkének, desek a vypomoci si paletami.

Všechny výše uvedené doplňky budou DIY, tedy vaše dílo.

DIY = Do it yourself = Udělej to/si sám 

A nemusíte vyrábět úplně od začátku, nazývá se tak i recyklování starých věcí a jejich přetvoření podle vlastních představ. Každopádně při DIY tvorbě vždy vznikne jedinečný originál.

4 ZAJÍMAVÉ DŘEVĚNÉ PRVKY DO INTERIÉRU

Nemusíte je nijak vyrábět, stačí vhodně umístit.

  • bedýnky, 
  • dřevotřískové desky, 
  • větve,
  • pláty (kolečka) z kmenů.

Zdroj: depositphoto.com

Do kterého projektu se pustíte jako první? S kvalitním vybavením z metr.cz vám půjdou od ruky všechny. Budeme moc rádi, když se nám pochlubíte s vašimi výtvory a zašlete jejich fotky na náš e-mail: info@metrie.cz (do předmětu napište DEKORACE ZE DŘEVA).  

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

POUŽITÉ PRODUKTY