Zahradní nábytek, který zvládnete vyrobit sami

1920x700_zahr-nabyt_mala_kvalita

Chcete se pyšnit vlastnoručně vyrobeným zahradním nábytkem, ale netroufáte si na to? Máme pro vás několik jednoduchých tipů, které zvládne i kutil začátečník. Přidáváme také doporučení, díky kterým se dílo podaří.

Odolný materiál na výrobky ze dřeva na zahradu

Pokud toužíte po zahradním nábytku z masivu, musíte vybrat správný materiál, tedy co nejvíce odolný povětrnostním vlivům. Extrémní odolností vyniká exotické dřevo (teak, eukalyptus, akát), ale zároveň je nejdražší. Z tuzemských dřevin se exotickým téměř vyrovná dub a buk, levnější alternativou pak může být smrk nebo borovice. Mezi oblíbené materiály pro výrobu zahradního nábytku patří také severská borovice, která je při svém růstu v severských zemích vystavena náročnějším podmínkám, a proto je její dřevo pevnější a odolnější než u její české příbuzné. 

Ať vaše nápady ze dřeva nezničí počasí

V druhém kroku dřevo očistěte a obrušte. Poté ho naimpregnujte vhodným prostředkem, abyste nábytek ochránili a prodloužili mu životnost. S výběrem impregnace vám poradí prodejce, při aplikaci pak dodržujte doporučení výrobce. 

Exotické dřeviny ošetřete výhradně přírodním olejem, ideálně teakovým. Běžná impregnace by se do tvrdého dřeva nenasákla a nepřilnula by tak dobře jako olej.

Jednoduchý výrobek ze dřeva k posezení

Pokud nemáte s prací se dřevem zatím velké zkušenosti, začněte něčím jednoduchým. Třeba lavicí, kde nohy vytvoří špalky a sedák deska příhodné velikosti

lavice (1)

Správně ošetřené části (viz výše) k sobě spojte šrouby a vruty do dřeva a máte hotovo. Co se rozměrů lavice týká, musí se vám samozřejmě vejít na místo pro ni určené. Všeobecně se bere, že ideální délka sedací plochy pro 1 osobu je 60 cm a výška sedáku 40–50 cm pro dospělou osobu.

Náš tip: Desku můžete koupit, špalky nařežte z vhodného kmene. Skvěle vám k tomu poslouží oblouková pila

Nábytek z palet má šmrnc

Výrobky z palet jsou velmi populární. Jejich výroba je snadná a výsledek vypadá dobře. Při pořizování palet však dejte pozor na jejich označení. Značka MB znamená chemické zdraví škodlivé ošetření, používejte jedině palety označené HT.

Posezení z palet

Oblíbenou možností je lavice z palet. Dvě palety položte na sebe, ze třetí vytvořte opěradlo. Vše spojte kovovými spojkami a úhelníkem. Pro větší pohodlí můžete zkrátit „sedadlo“ o 1 řadu paletových desek a opatřit ho sedacím polštářem. 

Náš tip: Zkracování palety vám usnadní ruční pila pro rychlé a hladké řezy.

K sezení z palet patří stůl

Ani zahradní stůl nemusí být až tak složitý na výrobu, záleží vždy na tom, jaký typ zvolíte. Naprosto nejjednodušší variantou je stůl z palet. Položte dvě až tři palety na sebe a překryjte je plnou dřevěnou deskou. Nebo použijte jednu paletu jako desku a další dvě jako nohy. Palety můžete různě zkracovat podle požadovaných rozměrů stolku.

Náš tip: Tady asi budete řezat trochu víc, proto použijte opravdu kvalitní pilu, která dřevo netrhá a zrychlí práci.

Depositphotos_471616112_xl-2015_snizena

Stolky nejen z palet

Mezi jednoduché výrobky ze dřeva pro začátečníky patří malé zahradní stolky, vyráběné jen napůl. Tím myslíme, že zhotovíte pouze desku stolu a tu umístíte na vhodný podstavec – špalek, sud či bednu. Nebo naopak jako desku využijte například staré nepotřebné dveře a vyrobte jen nohy. Každopádně vždy myslete na správné opracování a ošetření dřeva a pevné spoje jednotlivých částí.

Náš tip: Nezapomeňte na stabilitu. Čím větší rozměr desky, tím větší potřebuje podporu (na více místech). Důležité je také správné vyvážení přesnou vodováhou

table-349679_640

Paletový nábytek jako inspirace léta

K létu neodmyslitelně patří slunce a opalování, ve velkém horku naopak polehávání ve stínu, každopádně odpočinek na čerstvém vzduchu. Poležte si s partnerem na lehadle, kam se krásně vejdete oba

Depositphotos_170459138_xl-2015 _snizena

Opět naprosto jednoduché zhotovení z palet, stačí jen opatřit pohodlnými polštáři.

Jednoduchá klasika, která neomrzí

Nebojte se pustit ani do klasické zahradní lavičky s opěradlem.

lavička 2

Potřebné části nařežte z dřevěných desek nebo zakupte hranoly, které zkrátíte na požadovanou délku. 

Náš tip: Ke spojování použijte šrouby odolné povětrnostním vlivům (stejně jako v předchozích případech), vypomoci si můžete také lepidlem odolným proti vlhkosti typu D4.

Dřevěné dekorace pro pohodlí i zábavu

Pokud jste odvážnější kutil truhlář, pusťte se do na pohled složitějších projektů. Leckdy totiž obtížně zhotovitelné pouze vypadají.

 backyard-1474128_640

Nejen křesla z palet jsou snadná na výrobu. Takovéto křesílko jednoduše seskládáte z nařezaných latí a spojíte.

dvousedačka

Dvousedačka je o trochu pracnější, ale opravdu jen o trochu. V podstatě jde také jen o spojení předem připravených částí. Komu nevyhovuje zahradní nábytek z palet, tenhle model ho určitě potěší.

Depositphotos_204328912_xl-2015_snizena

Paleta upravená jako domov pro bylinky? Skvělý nápad! Vypadá mnohem zajímavěji než obyčejné poličky.

Vybrali jste si svůj projekt? S chutí se do něj pusťte. A také s kvalitním nářadím od metr.cz.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.