Zahradní nábytek, který zvládnete vyrobit sami

Chcete se pyšnit vlastnoručně vyrobeným zahradním nábytkem, ale netroufáte si na to? Máme pro vás několik jednoduchých tipů, které zvládne i kutil začátečník. Přidáváme také doporučení, díky kterým se dílo podaří.

ODOLNÝ MATERIÁL NA VÝROBKY ZE DŘEVA NA ZAHRADU

Pokud toužíte po zahradním nábytku z masivu, musíte vybrat správný materiál, tedy co nejvíce odolný povětrnostním vlivům. Extrémní odolností vyniká exotické dřevo (teak, eukalyptus, akát), ale zároveň je nejdražší. Z tuzemských dřevin se exotickým téměř vyrovná dub a buk, levnější alternativou pak může být smrk nebo borovice. Mezi oblíbené materiály pro výrobu zahradního nábytku patří také severská borovice, která je při svém růstu v severských zemích vystavena náročnějším podmínkám, a proto je její dřevo pevnější a odolnější než u její české příbuzné. 

 

AŤ VAŠE NÁPADY ZE DŘEVA NEZNIČÍ POČASÍ

V druhém kroku dřevo očistěte a obrušte. Poté ho naimpregnujte vhodným prostředkem, abyste nábytek ochránili a prodloužili mu životnost. S výběrem impregnace vám poradí prodejce, při aplikaci pak dodržujte doporučení výrobce. 

Exotické dřeviny ošetřete výhradně přírodním olejem, ideálně teakovým. Běžná impregnace by se do tvrdého dřeva nenasákla a nepřilnula by tak dobře jako olej.

 

JEDNODUCHÝ VÝROBEK ZE DŘEVA K POSEZENÍ

Pokud nemáte s prací se dřevem zatím velké zkušenosti, začněte něčím jednoduchým. Třeba lavicí, kde nohy vytvoří špalky a sedák deska příhodné velikosti.

Správně ošetřené části (viz výše) k sobě spojte šrouby a vruty do dřeva a máte hotovo. Co se rozměrů lavice týká, musí se vám samozřejmě vejít na místo pro ni určené. Všeobecně se bere, že ideální délka sedací plochy pro 1 osobu je 60 cm a výška sedáku 40–50 cm pro dospělou osobu.

Náš tip*

Desku můžete koupit, špalky nařežte z vhodného kmene. Skvěle vám k tomu poslouží oblouková pila

NÁBYTEK Z PALET MÁ ŠMRNC

Výrobky z palet jsou velmi populární. Jejich výroba je snadná a výsledek vypadá dobře. Při pořizování palet však dejte pozor na jejich označení. Značka MB znamená chemické zdraví škodlivé ošetření, používejte jedině palety označené HT.

 

POSEZENÍ Z PALET

Oblíbenou možností je lavice z palet. Dvě palety položte na sebe, ze třetí vytvořte opěradlo. Vše spojte kovovými spojkami a úhelníkem. Pro větší pohodlí můžete zkrátit „sedadlo“ o 1 řadu paletových desek a opatřit ho sedacím polštářem. 

Náš tip*

Zkracování palety vám usnadní ruční pila pro rychlé a hladké řezy.

K SEZENÍ Z PALET PATŘÍ STŮL

Ani zahradní stůl nemusí být až tak složitý na výrobu, záleží vždy na tom, jaký typ zvolíte. Naprosto nejjednodušší variantou je stůl z palet. Položte dvě až tři palety na sebe a překryjte je plnou dřevěnou deskou. Nebo použijte jednu paletu jako desku a další dvě jako nohy. Palety můžete různě zkracovat podle požadovaných rozměrů stolku.

 

Náš tip*

Tady asi budete řezat trochu víc, proto použijte opravdu kvalitní pilu, která dřevo netrhá a zrychlí práci.

STOLKY NEJEN Z PALET

Mezi jednoduché výrobky ze dřeva pro začátečníky patří malé zahradní stolky, vyráběné jen napůl. Tím myslíme, že zhotovíte pouze desku stolu a tu umístíte na vhodný podstavec – špalek, sud či bednu. Nebo naopak jako desku využijte například staré nepotřebné dveře a vyrobte jen nohy. Každopádně vždy myslete na správné opracování a ošetření dřeva a pevné spoje jednotlivých částí.

Náš tip*

Nezapomeňte na stabilitu. Čím větší rozměr desky, tím větší potřebuje podporu (na více místech). Důležité je také správné vyvážení přesnou vodováhou

PALETOVÝ NÁBYTEK JAKO INSPIRACE LÉTA

K létu neodmyslitelně patří slunce a opalování, ve velkém horku naopak polehávání ve stínu, každopádně odpočinek na čerstvém vzduchu. Poležte si s partnerem na lehadle, kam se krásně vejdete oba

Opět naprosto jednoduché zhotovení z palet, stačí jen opatřit pohodlnými polštáři.

 

JEDNODUCHÁ KLASIKA, KTERÁ NEOMRZÍ

Nebojte se pustit ani do klasické zahradní lavičky s opěradlem. Potřebné části nařežte z dřevěných desek nebo zakupte hranoly, které zkrátíte na požadovanou délku. 

Náš tip*

Ke spojování použijte šrouby odolné povětrnostním vlivům (stejně jako v předchozích případech), vypomoci si můžete také lepidlem odolným proti vlhkosti typu D4.

DŘEVĚNÉ DEKORACE PRO POHODLÍ I ZÁBAVU

Pokud jste odvážnější kutil truhlář, pusťte se do na pohled složitějších projektů. Leckdy totiž obtížně zhotovitelné pouze vypadají.

Nejen křesla z palet jsou snadná na výrobu. Takovéto křesílko jednoduše seskládáte z nařezaných latí a spojíte.

Dvousedačka je o trochu pracnější, ale opravdu jen o trochu. V podstatě jde také jen o spojení předem připravených částí. Komu nevyhovuje zahradní nábytek z palet, tenhle model ho určitě potěší.

ZAHRADNÍ NÁBYTEK, KTERÝ ZVLÁDNETE VYROBIT SAMI
 

Paleta upravená jako domov pro bylinky? Skvělý nápad! Vypadá mnohem zajímavěji než obyčejné poličky.

Vybrali jste si svůj projekt? S chutí se do něj pusťte. A také s kvalitním nářadím od metr.cz.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.