Pastelkovník z lamelek – návod na výrobu i využití

Zaujalo vás kreativní tvoření z lamelek? To nás těší. Tentokrát pro vás máme návod na zhotovení pastelkovníku či tužkovníku. Nelekněte se jeho členitého vzhledu, výroba je opět jednoduchá a vhodná i pro děti. Shlédněte názornou video ukázku výroby s Káťou.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

Stačí vám kompletní sada na pastelkovník, ta obsahuje všechny potřebné komponenty (nakrácené lamelky, lepidlo, svorky, návod).

Bez této sady budete potřebovat 128 kusů lamelek různé délky. Část z nich budete zkracovat, proto si připravte také pilku nebo nůžky na plech a brusnou houbu či papír. A samozřejmě tekuté disperzní lepidlo z řady D2, např. Herkules a pružinové svorky, popřípadě kolíky.

JAK NA TO

Jestli nemáte zmíněnou sadu, musíte dřívka nejdříve zkrátit. Jednotlivé délky a počty kusů najdete níže v podrobném návodu na tvoření. Zkrácené lamelky začistěte, a pokud chcete mít tužkovník barevný, rovnou je natřete akrylovou barvou. 

Vytvořte pevné dno slepením 12 kusů klasických lamel k sobě a podlepením 16 kusy lamel délky 19,2 cm. Hotový kus bude tedy mít rozměr 25,8 × 19,2 cm.

Zatímco bude dno v sevření svorek schnout, připravte si dvojité části. 20 lamelek klasické délky a 40 lamelek o délce 12,8 cm slepte vždy dvě na sebe. Vznikne tak 10 a 20 dvojitých částí. 

Pak už můžete začít tvořit jednotlivé přihrádky, a to podle tohoto podrobného návodu.

NÁVOD KROK ZA KROKEM

ZÁVĚREČNÉ ZDOBENÍ

Atypický tvar tužkovníku trochu komplikuje možnost ozdobení. Pokud jste si lamelky ze začátku nenabarvili, a přesto chcete pastelkovník ozvláštnit, můžete jej posypat třpytkami a následně přelakovat. Nebo po obvodu rozmístit různé samolepicí ozdoby

 

PASTELKOVNÍK NEJEN NA PASTELKY

Vlastně bychom ho mohli nazývat i „stojánek na kancelářské potřeby“, jak sami vidíte na obrázku. A jistě přijdete na další možnosti, co do přihrádek ukládat. Nás napadá například:

  • kosmetika,
  • šperky,
  • mobil s nabíječkou a televizní ovladače,
  • kniha, brýle, křížovky, psací potřeby.

Na závěr ještě jeden nápad na dotvoření. Po vnějším obvodu zavěste háčky a rozšiřte tak možnosti využití. 

NAŠE TIPY