Lucerna z lamelek – návod na výrobu a využití

Tvoření z lamelek je generační záležitostí. V dnešním článku zmíníme, jak je důležité trénovat pohyb prstů, i když už nejsou tak hbité, jak bývaly.
Senioři by si měli zachovávat jemnou motoriku a zručnost, aby předešli degenerativním nemocem. Lamelky tak mohou být dobrou pomůckou pro rozvoj jemné motoriky. Pomáhají ke zdokonalení úchopů, zlepšují manipulaci s předměty a koordinaci očí.
Zveme tímto příspěvkem všechny, pojďte tvořit s námi. Tvoření totiž “kvete” v každém věku. Táta, máma, holčička, s lepením pomůže i babička.

Můžete shlédnout i tento video-návod, ve kterém vám Káťa krok po kroku ukáže, jak lucernu vytvořit.

 

ČÍM MŮŽETE LUCERNU ROZZÁŘIT?

Sice se nejedná o lucernu, ve které byste mohli uchovávat např. Betlémské světlo, přeci je jen ze dřeva. Ale můžeme v ní rozsvítit světýlka na baterku. Stěny lucerny mohou být oblepeny i barevným papírem. Výsledný efekt pak bude jako u světýlek v lampionu. Dnes jsou dokonce už i lampiony osvětleny světýlky na baterku. Klasickou svíčku v nich už neuvidíte.
Lucernu rozzáříte umělými světýlky. Kostra může být omotána světelným řetězem.

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ LUCERNY?

Potřebovat budete 48 přírodních lamelek klasické délky 25,8 cm a 27 červených lamelek o délce 25 cm, viz pdf návod.
Připravte si kolíčky, svorky, provázek/lanko, pilku nebo nůžky na krácení lamelek, brusnou houbičku.
K lepení doporučujeme použít lepidlo Herkules s označením D2 (určené do interiéru a sucha).
Pokud bude v exteriéru, použijte lepidlo z třídy D3.

Velmi moderní by byla lucerna v bílé barvě, na kterou můžete použít lamelky od Metr.cz. Pro natáčení jsme však bílou barvu nepoužili. Na světlém podkladu by světlá barva nevynikla. Stejně tak můžete použít spoustu jiných barevných kombinací, na Metr.cz máme spoustu lamelek v různých odstínech.

JAK NA TO

Připravte si pilku nebo nůžky na plech a brusnou houbu či papír. A samozřejmě tekuté disperzní lepidlo a pružinové svorky.
Dřívka si musíte nejdříve zkrátit. Jednotlivé délky a počty kusů najdete níže v podrobném návodu na tvoření. Zkrácené lamelky začistěte, a pokud chcete mít krabičku barevnou, rovnou je natřete akrylovou barvou nebo použijte barevné lamelky od Metr.cz.

NÁVOD KROK ZA KROKEM

ZÁVĚREČNÉ ZDOBENÍ

Lucernu je možné ozdobit tématicky. Díky tavné pistoli z Metr.cz je hračka přilepit podzimní doplňky, následně odlepit a nahradit je třeba vločkami se zimní tématikou. Zajímavé jsou i hvězdičky, které koupíte nebo sami vyřežete z fleecu. Osázená lesklými korálky vypadá také velmi stylově.
Dřevěné stromečky, báňky, andílci - to vše je dalším tipem na zdobení.

TIP NA ZÁVĚR*

Lepidlo nanášejte v tenké vrstvě štětcem nebo aplikátorem, aby při stlačení nepřetékalo přes okraje dřívek, a spoje vždy nechte dobře zaschnout.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

POUŽITÉ PRODUKTY