Vyřezávání lupínkovou pilou, šablony, materiál, DIY

DIY JE OPĚT IN

Jednoduše řečeno, vyrábění je opět v kurzu. Pohráváte si také s myšlenkou, že byste si zakoupili lupínkovou pilu a vrhli se na tvoření? Možná jen nevíte, jaký použít materiál ke tvoření, jaký zvolit typ pily, kde pořídit šablony. Proto jsme tu my v Metr.cz, abychom vám pomohli.

V článku poradíme se sortimentem, přidáme užitečné odkazy a doporučíme videa odborníků na slovo vzatých, kteří mají letité zkušenosti se dřevem.
Na blogu Metr.cz publikujeme návody a videa, ve kterých radíme, jak na práci se dřevem.

TAJEMSTVÍ JAK PRACOVAT S LUPÍNKOVOU PILOU

Alfou a omegou práce na pile je správný postup. A jak tedy na to? Řez se vede až k obrátce a neotáčí se pilový list, ale řezaný materiál. Během natáčení materiálu je vhodné řezat větší rychlostí.

 

PROXXON – NÁŘADÍ S CHARAKTEREM

V hodnocení lupínkových pil se na předních příčkách umisťuje firma PROXXON. Jsou to pily pro „tvořílky“, kteří to myslí s tvořením vážně a chtějí, aby jim pila opravdu vydržela a nemusíte řešit případné reklamace za oceánem.
Podívejte se na sortiment pil na e-shopu Metr.cz. Můžete však prolistovat katalog PROXXON v českém jazyce a co budete chtít, to Vám dodáme (napište nám na info@metrie.cz, kde vám zajistíme plný servis). 

VYŘEZÁVACÍ LUPÍNKOVÁ PILA PROXXON DS 230E

Pila je vhodná pro jemnou práci, modelářství, výrobu hraček a jemnou mechaniku.
U ostrých úhlů oceníte elektronickou regulací otáček. Někdy je totiž vhodnější „šlápnout na plyn“.
Řeže měkké dřevo do 40 mm, tvrdé dřevo do 10 mm, plasty (také desky tištěných spojů) do cca 4 mm a barevné kovy do 2 mm. K řezání se používají běžné lupénkové pilové listy, se kterými rozřežete hliník, desky tištěných spojů, plast a dřevo.
Další specifikace: rovinně frézovaná pracovní deska z hliníkového tlakového odlitku (160 x 160 mm). Velice stabilní pilové rameno z příčně žebrovaného hliníkového odlitku (vyložení 300 mm).

DALŠÍ PILY VHODNÉ PRO PRÁCI SE DŘEVEM

 

Pokud nemáme pilu skladem, rádi ji objednáme. Kontaktujte nás prosím na info@metrie.cz, dodání zajistíme do pár dnů.

ZLOMENÝ PLÁTEK

O zlomeném plátku by vám mohl vyprávět zkušený stolař pan Jan Fořt. Vyřezávání na lupínkové pile se stalo jeho vášní a koníčkem. Samozřejmě, jeho začátky, stejně jako u každého, nebyly jednoduché. Abyste se vyvarovali některých chyb, doporučujeme shlédnout jeho videa s názornou ukázkou práce na pile PROXXON.

 
 

Zde malá ukázka výrobků pana Fořta. Pro více inspirace nahlédněte i do jeho facebookové skupiny Zlomený plátek

MATERIÁL VHODNÝ K VYŘEZÁVÁNÍ

S lupínkovou pilou můžete vyřezávat z překližek nebo z bukových desek spárovek.

V Metrii, kde se dřevem pracujeme každý den, vám prostřednictvím našeho e-shopu Metr.cz nabízíme překližky mnoha formátů:

Video návod na výrobu stojanu na cukrovinky ve tvaru srdce

 

Šablonu naleznete ve článku 

 Na výrobu srdce použijete bukovou překližku, formát A3 o rozměrech 297 x 420 mm, na stojné nožky pak zase 2 ks borového prkénka. Šablony vytisknete na papír formátu A4 (na levou půlku srdce, na pravou půlku srdce a na nožičky). Poličky vyrobíte jednoduše z 5 ks extra širokých špachtlí o šířce 35 mm. 1 další využijete na podpěry poliček. Izolepu nebo papírovou pásku využijete ke slepení šablony. A papírové šablony nožiček přilepíte na prkénka pomocí lepidla, například Herkules.
Nožky vyřežte z 2 ks borového prkénka.

Video návod na výrobu svatebního podnosu na prsteny

 

Šablonu naleznete ve článku


Pro práci s malými dětmi je možnost použít ruční lupínkovou pilu. Ale ani práce na elektrické lupínkové pile není nijak náročná. 

CHRÁNIT ZRAK JE DŮLEŽITÉ


Určitě neprohloupíte, když si při práci na pile nasadíte ochranné brýle. Malé zrnko prachu, které může odlétnout do oka dokáže pěkně potrápit.

ŠABLONY


Možnosti, co vyřezat na lupínkové pile je nekonečno. Kreativní člověk si asi poradí s výrobou vlastního návrhu. Čerpat inspiraci můžete ale také na internetu, kde jsou stovky šablon ke stažení, máte tak neomezené možnosti. Navštívit můžete internetový obchod Výtvarné potřeby Creative, Pinterest a jiné.

 

Teď už zbývá jen popřát vám: „S chutí do toho ať brzy máte hotovo.“

POUŽITÉ PRODUKTY