5 nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují výběr vodováhy

K čemu slouží vodováha, víte. Možná však nevíte, jak vybrat správnou vodováhu a podle čeho vybírat. Nebudeme vás dlouho napínat a předložíme vám kritéria pro správný výběr a také konkrétní možnosti.

LIBELA = ALFA A OMEGA VODOVÁHY

Přesnost vodováhy záleží hlavně na kvalitě libely a na jejím usazení do těla profilu. Výrobce by měl fázi usazení provádět s maximální pečlivostí, což vy při koupi samozřejmě nemůžete nijak ověřit. Zaměřte se ale na to, jak dlouhou záruku poskytuje výrobce na bezchybnou funkci libel.

Při výběru si dejte pozor také na materiál, ze kterého je libela do vodováhy vyrobena. Měl by být nerozbitný, jako například akrylové sklo. V neposlední řadě záleží také na barvě tekutiny. Při horším osvětlení doporučujeme používat libelu se světle zelenou tekutinou, která je lépe čitelná.

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Tedy na délce vodováhy. Pro použití v domácnosti většinou postačí vodováhy do délky 1 metru, se kterými se lépe manipuluje (např. praktická vodováha 40 cm). Při stavebních pracích na domě a zahradě budete potřebovat delší, mezi kutily je nejoblíbenější rozměr 120 cm. Pro profesionální použití, například na stavbách, kde je potřeba měřit větší vzdálenosti, doporučujeme délku minimálně 200 cm.

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

MATERIÁL TVRDÍ VODOVÁHU

Stejně jako basa muziku. Plastové vodováhy jsou sice lehčí a levnější, ale nemají moc dlouhou životnost. Pokud přece jen chcete plastovou vodováhu, která na běžné použití v domácnosti stačí, sáhněte po nástroji z ABS nárazuvzdorného plastu

Z hlediska odolnosti (ale i přesnosti, jak se dozvíte níže) se považují za ideální kovové vodováhy

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

Speciální kategorií jsou pak dřevěné vodováhy, které díky nevodivosti najdou uplatnění při práci na elektrických zařízeních, rozvaděčích a podobně. Jejich dlouhou životnost zajišťuje:

  • odolné masivní dřevo použité na výrobu,
  • napuštění speciálním olejem.

Všechny tyto typy jsou vyvinuty pro dlouhodobé a přesné měření.

 

PŘESNOST JE SVATÝ GRÁL

Přesnost jednotlivých vodováh se liší a věřte, že 1 mm hraje velkou roli. Pokud je deklarovaná tolerance 1 mm na 1 m délky, při opakovaném krátkém měření (např. při pokládání keramických obkladů) se rozdíl kumuluje a na 5 metrech může udělat až 0,5 cm.

  • Nejhorších výsledků dosahují plastové modely – 2 mm na 1 m. 
  • O poznání lépe dopadají různé kovové vodováhy (0,5–1 mm na 1 m).
  • Vysokou přesností se mohou pyšnit výrobky z kategorie Nejpevnější a nejodolnější vodováhy s přesností 0,5 mm na 1 m s libelami usazenými tak, že umožňují i měření v obrácené poloze.
  • Vodováhy s vysokou přesností deklarují pouhých 0,3 mm. Můžete si s nimi bez obav troufnout na podlahy, rámy dveří i nosné konstrukce. Tyto vodováhy mají navíc extrémně rychlé ustavení libely (až 5× rychlejší oproti standardu).

S přesností souvisí také měřicí plochy nástroje. Frézované plochy zajistí přesnější měření. Naprosto ideální jsou 2 frézované plochy, díky nimž můžete vodováhu přiložit libovolnou stranou k měřené ploše.

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY

Ano, záleží, na jaký konkrétní projekt se chystáte. Náročné projekty vyžadují speciální prostředky s vychytanými funkcemi. 

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

Profesionální digitální vodováhy ukazují na displeji, jakým směrem má být vodováhou pohybováno, vydávají rozdílné zvukové signály a nabízí přepínání hodnot mezi stupni, procenty a mírami délky.

Laserová vodováha disponuje optikou s laserovou diodou, díky níž se může měřená rovina promítat na zeď nebo jinou plochu. Perfektně ji využijete pro vytyčení rovin v prostoru. Ke správnému umístění můžete využít stativ nebo magnety. Profesionálně přesnou vodorovnou hladinu získáte se samonivelační laserovou vodováhou.

Magnetické vodováhy s magnety integrovanými do těla využijete při práci s kovovými a ocelovými konstrukcemi. Vy pak můžete mít obě ruce volné. 

Vodováhy s úhloměrem jsou vybaveny otočnou libelou s možností nastavení úhlu. Využijete je při spádování odtokových ploch nebo při instalaci vodovodních trubek či zábradlí.

5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR VODOVÁHY
 

PRECIZNÍ VODOVÁHY BMI

Na metr.cz se soustředíme na osvědčeného výrobce BMI, jehož vodováhy zaručují přesné měření a velmi dlouhou životnost. Vodováhy BMI jsou prakticky nerozbitné. Vybrat si můžete z mnoha délek a materiálů, stejně jako ze speciálních funkcí. Na bezchybnou činnost libel poskytuje BMI záruku 30 let. Pokud hledáte vysokou kvalitu provedení a měření, jsou pro vás vodováhy BMI to pravé. 

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

 

PROHLÉDNOUT SI PRECIZNÍ VODOVÁHY BMI

 

 

NAŠE TIPY