Péče o zahradu – jarním prořezem stromů docílíte vyšší výnosnosti ovoce

Mrazíky jsou pomalu za námi, a proto je vhodné připravit se na první jarní práce na zahradě.
Zahrady se brzy začnou probouzet. Dopřejte jim tedy péči v podobě jarního prořezu, dříve, než začnou pučet první pupeny.

PRAVIDELNÝM PROŘEZEM K VYSOKÉMU VÝNOSU OVOCE

Správným řezem podpoříte pravidelný výnos ovoce a ovlivníte jím i jeho velikost. Proto se nebojte pravidelného prořezu stromů a keřů. Pokud se budete o zahradu starat pravidelně, nenecháte jí ladem několik let, nebudete pak muset řešit problém s hustými a těžko přístupnými větvemi, které by měly jen slabý výnos. Prosvětlením koruny navíc zamezíte vzniku mechu a houbám.

 

PÉČI POTŘEBUJÍ KEŘE I STROMY


Abychom stromu neublížili, je nutné používat ostré nástroje. Docílíme s nimi čistého a hladkého řezu, strom se tak nezanítí.

Na keře (černého rybízu, maliníku, angreštu, ostružiníku) vám postačí, když použijete ostré zahradnické nůžky.
U vzrostlých stromů si však budete muset vzít na pomoc pily, které si poradí i s průměry větví větších jak 10 cm.
Máte už ve své dílně nářadí, které odpovídá vzrůstu vaší zahrady?
Možná si jen chcete po delší době pořídit nářadí, které by vám usnadnilo práci, nejen při jarním prořezu. Proto vás jistě zaujmou japonské pilky Silky, které jsou známe pro svou lehkost při řezání. Japonské pilky totiž fungují na jiném principu. Tím, že se táhnou k sobě, NEMUSÍTE VYNAKLÁDAT TOLIK SÍLY a řezání vám půjde s lehkostí. Vyrobeny jsou z nejkvalitnější vysoce uhlíkové oceli, čímž je zaručena dlouhá životnost.

PILY NA PROŘEZ TYPU ZUBAT

Podle typu řezů zvolte správnou pilu a odpovídající ostří. Jako univerzální pilu na prořez doporučujeme typ Gomtaro 240 má ostří začínající hrubými a končící jemnými zuby. Pila je zároveň vysoce flexibilní.
Jemné zuby umístěny v přední části pilového listu slouží pro řezání menších větví, na prořez větších větví slouží část pilového listu s hrubým zubem. List je flexibilní po celé délce s přesně broušenými zuby, ostrými jako břitva. Poskytuje tak rychlý, čistý a velmi hladký řez.
Pilku můžete jednoduše nosit pověšenu na opasku a uloženou v plastovém pouzdru. Firma Silky vyrábí různé druhy pil typu Zubat. Podívejte se k nám na web Metr.cz, pro více informací.

2 TYPY PIL, KTERÉ VYUŽIJETE NEJEN NA PŘOŘEZ

Pokud byste si rádi pořídili víceúčelovou pilu, která není vyložené vhodná jen na prořez stromů, vřele vám doporučíme tyto 2 typy. Až na menší rozdíly se jedná o téměř totožné pily. Jediný větší rozdíl je v počtu zubů.


SILKY GOMBOY RUČNÍ SKLÁDACÍ PILA - 210-10 se středním zubem je hodnocena jako nejlepší skládací univerzální pila. Je nejprodávanější jak mezi zahradníky, tak i truhláři. S úžasnou rychlostí řeže větve i suché dřevo. Pogumovaná vypolstrovaná rukojeť perfektně padne do ruky. Zamykání pilového listu slouží proti nechtěnému
uzavření a zvyšuje bezpečnost při práci. Model se středním zubem je ideální pro prořezávání a stejně tak i na stavbu nebo pro truhlářské práce.
Pro reálnou představu shlédněte názornou video ukázku jejího použití.

SILKY SUPER ACCEL RUČNÍ SKLÁDACÍ PILA – 210-7,5 s hrubým zubem. Pokud chcete pilu spíše na prořez, postačí vám tento typ v nižší cenové relaci.

Podívejte se, jak snadná je práce s těmito pilkami. Prořez přímo ze zahrady shlédněte zde.

 

O základním rozdělení všech typů pilek SILKY se dočtete v tomto článku.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

NAŠE TIPY