Krmítko pro ptáky - návod na výrobu z lamelek

Brzy začne příroda ulehat k zimnímu spánku a svou vládu převezme Paní Zima. Bílá sněhová peřina zakryje veškerý možný zdroj potravy ptáčků. Ti pak hledají obživu u lidských obydlí, kterou nalézají právě v krmítcích. Pomozme ptáčkům přečkat zimu, vyrobme jim zahradní krmítko. Je to často v dlouhých zimních měsících jediný zdroj potravy. 

S naším video-návodem bude tvoření hračka. 

KAM KRMÍTKO UMÍSTIT

Budku můžete umístit na zahradu či balkón. V případě umístění na balkón pak můžete sledovat z pohodlí domova přilétající ptáčky. Pokud umístíte krmítko dále do zahrady, buďte obezřetní. Doporučuje se připevnit ho k tyči volně stojící v prostoru zahrady, 1,5 m nad zemí. V žádném případě nepoutejte krmítko ke kmeni stromů. Ptáčci by se mohli stát cílem predátorů. Tento typ krmítka má velkou výhodu, má 3 stěny, které zabrání větru v rozfoukání krmení, které je navíc chráněno i před deštěm a tím pádem i před navlhnutím a následnému plesnivění. Nemusíte se bávat, že jste budku dali na špatné místo, když si v ní hned ptáčci nenajdou své místo. Bude chvíli trvat, než se ke krmítku přiblíží a získají k němu důvěru.

VEĎTE DĚTI K ZODPOVĚDNOSTI, POMŮŽE VÁM K TOMU TŘEBA KRMÍTKO PRO PTÁČKY

Říká se, že děti by měly mít nějaké domácí zvířátko, aby se naučily zodpovědnosti postarat se o něj. Nemusí se jednat bezpodmínečně o kočku nebo pejska. Ne každý má takové domácí podmínky. Navíc u velmi malých dětí se často tato zodpovědnost přesouvá po krátké době na rodiče. Začněte pomalými krůčky, třeba u krmení ptáčků. Děti se navíc budou učit rozpoznávat různé druhy ptáčků.

DRUHY PTÁČKŮ, KTERÉ MŮŽEME UVIDĚT U KRMÍTKA

Jaké že druhy ptáčků můžeme spatřit u krmítka? 
Jsou to: Zvonek zelený, Pěnkava obecná, Pěnkava jikavec, Vrabec domácí, Vrabec polní, Brhlík lesní, Čížek lesní, Dlask tlustozobý, Sýkora modřinka, Stehlík obecný, Kos černý.
O více druzích, které přilétají ke krmítkům, se dočtete zde.

Také zde zjistíte, že každý ptáček upřednostňuje jiné Menu. Všeobecně se dá ale říci, že skoro všechny druhy pohostíte různými semínky, ořechy, jádry. Do krmítka můžete zašroubovat i háček, za který zavěsíte lojové koule.

CO BUDETE POTŘEBOVAT K VÝROBĚ KRMÍTKA PRO PTÁKY?

  • 136 ks lamelek klasické délky 25,8 cm
  • 8 ks zkrácených lamelek na 13 cm.
  • Lepidlo třídy D4, určené do extrémních podmínek exteriéru
  • Pilka, doporučujeme čepovku
  • Brusnou houbičku na začištění rácených lamelek
  • Svorky či kolíčky
 

NÁVOD KROK ZA KROKEM

ZÁVĚREČNÉ OŠETŘENÍ

Finální výrobek ještě opatřete bezbarvým lakem, aby krmítko netrpělo vlhkem. Barevný lak, na barvy nepoužívejte. Barva ptáčkům smrdí a mohla by je odradit.

TIP NA ZÁVĚR*

Lepidlo nanášejte v tenké vrstvě, aby při stlačení nepřetékalo přes okraje dřívek, a spoje vždy nechte dobře zaschnout.

Věděli jste, že se v lednu provádí sčítání ptáčků na krmítku?
Přikrmování ptáčků není jen zimní záležitost, v současné době se musí řešit pomoc celoročně.

Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.

Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá ob